Александър Николов: Целта на играта с дерогацията е ПП да се изкарат проруска партия

Разклащане на правителството, опаковане на мандатоносителя му ПП-ДБ като проруски субект, ескалиране на криза около цените на горивата- това видя в пресирането от страна на ГЕРБ и ДПС за моментална отмяна на дерогацията за внос и преработка на руски петрол в България бившият министър на енергетиката Александър Николов. Той даде интервю за bTV в неделя.

Николов заемаше поста в правителството с премиер Кирил Петков, по чието време изключението за България от европейските санкции за руския нефт беше договорено.

Според Николов е много лесно да се проследи дали в Европа влиза руски петрол, тъй като е ясно колко и какви горива се потребяват и ако обемът на неруския петрол не се е променил, е ясно, че и обемът на руския се е запазил.

Пред bTV бившият министър обясни, че ако отстъпката за рафинерията в Бургас да преработва руски петрол падне утре, това ще означава рязко увеличаване на цените, тежка политическа криза и агресивни протести в страната.

„Всеки премиер, който и да е, няма да желае да плати политическата цена, ако в много кратък период има сериозен ръст в цените на горивата", каза Николов.

Според него 4 лева за литър гориво у нас ще е оптимистичен сценарии, а кризата ще засегне всички сектори. По думите му темата се използва за "празно политическо говорене".

„ГЕРБ и ДПС имат нужда да са по-католици от папата, да изглеждат така навън. За тях е абсолютно печелившо. Ако разклатят текущото правителство, ще направят следващо, което им е по-изгодно. Ако продължи така, ПП-ДБ ще бъдат посочени като проруски партии. Това е празно политическо говорене и пропаганда‘, каза Николов.

По думите му, въпреки че отстъпката за България стана факт преди година, все още не функционира механизъм за контрол.

„Откакто съществува дерогацията, контролните механизми не са факт. Няма контрол върху това произведените с руски петрол горива да бъдат консумирани на територията на България. Трябваше да има механизми за контрол на износа. Когато те не са наложени, това създава възможност за избягване на рестрикции и генериране на финансов ресурс извън България“, посочи Николов.

Така според него докогато и да продължи дерогацията, най-важно е да се вземат всички мерки по контрол, които до момента не са били въведени.

В края на миналата година България се оказа единствената страна от ЕС, която получи изключение от общите европейски санкции срещу вноса по море и преработката на руски петрол.

Т.нар. дерогация от общата европейска забрана за руския петрол важеше до края на 2024 година. Изключението беше дадено заради спецификата на българския пазар, а целта беше да се ограничи инфлационния натиск от рязко поскъпване на горивата в България.

През това време рафинерията на руската компания "Лукойл" в Бургас трябваше да се подготви за работа с неруски нефт. В края на лятото парламентът гласува срока на дерогацията да бъде намален с три месеца и да приключи на 1 октомври 2024 година.

Още тогава ГЕРБ настояваше привилегията на "Лукойл" да се отнеме почти незабавно, но правителството се позова на поверителен междуведомствен доклад, според който това би повлияло зле на вътрешния пазар на горива и идеята на ГЕРБ не беше приета.

Темата бе върната за обсъждане от ГЕРБ и ДПС малко преди местните избори. Тогава двете партии пак поискаха бързо прекратяване на дерогацията, но се отказаха от идеята след обещание от страна на правителството, че „Лукойл“ ще внесе дължими данъци в хазната до края на годината.

През миналата седмица дерогацията на „Лукойл Нефтохим“ отново влезе със страшна сила в дневния ред - благодарение на разследване на три неправителствени организации, публикувано в „Политико“.

Според него Русия е спечелила 1 млрд. евро от заобикалянето на европейските санкции за преработка на руски петрол и продажба на горива, произведени от него. Като основен дял в пренебрегването на санкциите е имала рафинерията в Бургас.

Санкционираният по закона "Магнитски" председател на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски и колегата му депутат от ГЕРБ Делян Добрев са сезирали прокуратурата да извърши проверка на "Лукойл". Това става ясно от прессъобщение от пресцентъра на ДПС.

Премиерът Николай Денков официално предложи на ГЕРБ и Делян Добрев, ако настояват дерогацията да падне - да го направят при ротацията на министър-председателите. Тя трябва да се случи напролет и настоящият вицепремиер от ГЕРБ Мария Габриел да поеме премиерския пост, както бе договорено при съставянето на кабинета с мандатоносител ПП-ДБ.

"На 6 март е ротацията. Нека, като застъпи Мария Габриел, да сменят (бел. р. срока) и за 3 дни да махнат дерогацията", заяви Денков.

Петков: ГЕРБ да решат подкрепят ли ни или са опозиция, а Борисов да каже стои ли зад шефа на ДАНС

Какво предвижда т.нар. дерогация?

Най-общо казано рафинерията в Бургас има право да работи с руски нефт само за българския пазар. Изключение е възможността за износ на преработени продукти за Украйна.

Според разследването на трите неправителствени организации, сред които е Центърът за изследване на демокрацията, именно тази вратичка е използвана и кораби с продукти от руски нефт са били претоварвани в морето, след което отново са били връщани за реализация на европейския пазар.

Според правителството, ако дерогацията падне днес, това ще доведе до шоково поскъпване на горивата в България.

Politico: Русия е спечелила 1 млрд. евро, като заобикаля ембаргото през "Нефтохим" (Обновена)

ЕК отрече да води разследване срещу България заради "Лукойл"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

ChatGPT "проговори"... с гласа на Скарлет Йохансон. Компанията твърди, че не е умишлено

ChatGPT намери своя глас, но изглежда не всички го харесват

18:34 - 20.05.2024
Важно днес

Състоянието на Роберт Фицо е стабилно, вече комуникира

Премиерът на Словакия беше прострелян пет пъти. Мотивите може да са политически

17:14 - 20.05.2024
Живот

Защо двете най-големи телевизии в Дания записаха общ клип срещу Meta

Кампанията е срещу фалшивите новини във Фейсбук, на които и водещите стават жертви

16:57 - 20.05.2024
Важно днес

"Главболгарстрой" ще строи Вертикалния газов коридор

Проектът свързва газопреносната мрежа с тези на Румъния и Гърция и идеята е България да транзитира газ

15:58 - 20.05.2024
Важно днес

Съдът в Хага поиска арест и за Нетаняху, и за лидери на "Хамас"

Обвиненията са за военни престъпления и престъпления срещу човечеството

14:32 - 20.05.2024