Норвегия промени името на Беларус – досега официалното название на страната на норвежки беше Hviterussland - или „Бяла Русия“, а от днес тя ще се нарича Беларус.
Промяната е символична и се прави в знак на зачитане на независимостта на беларуската страна от Русия.
“От днес, Международния ден на солидарността с Беларус, вече не използваме името „Бяла Русия“ на норвежки. Бях щастлив да кажа това на лидера на движението за демокрация в Беларус Светлана Тихановская вчера. Подкрепяме борбата на беларуския народ за свобода и демокрация!“, написа в своя Twitter профил Аникен Хуитфелд, министър на външните работи на Норвегия.
Fra og med i dag, på den internasjonale dagen for solidaritet med Belarus, bruker vi ikke lenger navnet Hviterussland på norsk. Jeg var glad for å si dette til demokratibevegelsens leder @Tsihanouskaya i går.
— Anniken Huitfeldt (@AHuitfeldt) May 29, 2022
Vi støtter det belarusiske folkets kamp for frihet og demokrati! pic.twitter.com/rE9U0mn7Od
Подобни противоречия около именуването или изписването на Беларус, нейния народ и националния език се водят и на други езици, а Норвегия не е първата държава, която прави промяна в официалното наименования на страната.
По-рано, Швеция и Дания също промениха нейното официално наименование, а темата стана особено актуална след началото на руската инвазия в Украйна.
„Отдавна твърдяхме, че Норвегия трябва да използва Беларус вместо „Бяла Русия“. Основната причина за това е, че демократичната опозиция в страната иска да наричаме страната Беларус. Освен това има редица езикови аргументи за това, че Беларус звучи много по-независимо от „Бяла Русия“, което прави тясна асоциация с руската страна“, каза по-рано Берит Линдеман, ръководител за Източна Европа и Централна Азия в Норвежкия хелзинкски комитет.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко обаче остава поддръжник на руския президент и продължава да подкрепя действията на Путин в Украйна.
През 2020 г. той беше преизбран на избори, които не бяха признати както от опозицията, така и от западните държави заради сигнали за масови фалшификации.
Светлана Тихановска реши да стане кандидат за президент срещу Лукашенко на мястото на своя съпруг Сергей, който беше арестуван два дни след като обяви, че ще участва на изборите. През декември 2021 г. Тихановски беше осъден на 18 години затвор в процес, описван от водещите правозащитни организации като политическа саморазправа.
Изборът на Лукашенко провокира огромни протести, но и принуди Тихановская да напусне страната заради натиск от службите за сигурност и заплахи за сигурността ѝ.
Лукашенко: Не очаквах "операцията" в Украйна да се проточи толкова дълго
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: