Урокът от Израел и Великобритания, който България не научи Снимка: © Актьорът Стивън Фрай получава ваксина в Уестминстърското абатство в Лондон / Getty Images

България се качва по все по-стръмния склон на поредната Covid-вълна точно когато имунизационната кампания беше поставена на пауза заради неправилно планиране и непредсказуемите проблеми около AstraZeneca.

Новият пик на коронавирусната пандемия не е феномен само в България, но за разлика от други държави в ЕС - тук забавянето на ваксинациите може да удължи кризата с месеци.

Опитът на Израел и Великобритания го доказва: никой не е застрахован от влошаване на ситуацията с Covid-19 дори при изключително добра мобилизация на имунизационните центрове, каквато в България очевидно липсва.

Именно масовото ваксиниране прави разликата между двете държави - отличници в световен план - и всички останали.

Но дори Лондон и Тел Авив се принудиха да наложат тежък локдаун през януари 2021 г.

Резултатът от тяхната кампания: в момента заболеваемостта, хоспитализациите и смъртните случаи са сведени до поносимо ниски стойности за първи път от лятото на миналата година, а играта на "чук и танц" няма да продължава още дълго.

Израел

При около 9 милиона души общо население Израел вече е имунизирал над 50% от всички граждани с първа доза от ваксината на Pfizer / BioNTech. Над 40% са получили втората си доза към началото на март. Кампанията се движи със скорост, каквато досега никой по света не успява да повтори.

Още през ноември 2020 г. когато заболеваемостта в Израел е относително ниска, Бенямин Нетаняху успя да се договори с фармацевтичната компания за доставки на ваксини при специални условия - незабавно снабдяване, но на по-високи цени и съгласие за използване на населението като източник на данни за проявата на ваксината в реални условия. Този компромис се оказа ключовият фактор, благодарение на който Израел вече не се намира в локдаун.

Ваксинацията започна на 19 декември 2020 г., точно когато третата вълна на епидемията в страната набираше инерция.

На Нова година 10% от населението на Израел вече имаше една доза от ваксината, но в страната бяха засечени и първите случаи на британския вариант на SARS-Cov2.

Имунизациите продължаваха, но почти целият социален живот бе блокиран - забранено е излизането на 1 км от дома, затворени са ресторанти, козметични салони и магазини, които не продават стоки от първа необходимост. В първата седмица на януари са затворени почти всички институции от образователната система, пътуванията в чужбина са ограничени до минимум, а на 24 януари правителството затваря и летище "Бен Гурион" след засичането на южноафриканския вариант на вируса.

Новите мутации на SARS-Cov2: Какво ги отличава и ефикасни ли ще са ваксините срещу тях?

Само веднъж от началото на пандемията в Израел са отчетени повече от 100 смъртни случая за ден (20 януари). Средният им брой през последната седмица е около 16 починали на ден. Жертвите на Covid-19 в страната са общо 6037 - почти 2 пъти по-малко, отколкото в България за същия период. Сравнението е още по-драстично, ако се има предвид, че в Израел има почти три пъти повече официално потвърдени случаи на коронавирусна инфекция (над 821 000), отколкото в България за изминалата една година (около 283 000).

Всекидневни нови случаи в Израел (Worldometer); в зелено - началото на имунизационната кампания. В светлосиньо - маркер за момента, в който имунизирано население с първа доза от ваксината на Pfizer се увеличава с 10%. В тъмносиньо - моментът, в който населението с 2-ра доза от ваксината се увеличава с 10%.

Пикът на заболеваемостта достигна до почти 10 000 нови случая на ден към средата на януари, след което постепенно - с много по-бавна скорост от натрупването на нови случаи - вълната тръгна надолу.

В нито един момент имунизационната кампания на Израел не е спирана, независимо от локдауна.

Критиците на Бенямин Нетаняху го обвиняват за това, че е можел да въведе ограничителни мерки още по-рано, за да не се стига до подобен скок на заболеваемостта и негативен ефект върху икономиката.

Към 16 март 5,2 милиона граждани (58%) са получили 1-ва доза, а 4,29 млн. (48%) са имунизирани с втората си доза.

Великобритания

С около 66,7 млн. души население, от които близо 12 милиона души са над 65-годишна възраст, предизвикателството пред британската Национална здравна служба с ваксините е много по-сериозно, отколкото в страна като Израел (където средната възраст на населението е 30,2 г., според данни от 2015 г.).

Въпреки всичко Великобритания също показва много добри показатели, като засега изпреварва САЩ по поставени ваксинационни дози на всеки 100 души. Имунизирането на Острова започна още на 8 декември, като до момента броят на получилите 1-ва доза надвишава 24,4 милиона души (36,5% от цялото население).

За разлика от Израел, Великобритания изостава при поставянето на вторите дози (дотук са обхванати 1,61 млн. души) поради две причини - масовата имунизация с AstraZeneca наред с Pfizer/BioNTech, и решението на здравните власти да се възползват от пълния интервал на изчакване между 1-ва и 2-ра доза на AZ. Впоследствие това решение се оказа напълно оправдано, след като изследване показа по-висок имунитет при отлагане до 12. седмица.

Всекидневни нови случаи във Великобритания (Worldometer); в зелено - началото на имунизационната кампания. В светлосиньо - маркер за момента, в който имунизираното население с първа доза от ваксините се увеличава с 10%.

В момента, в който имунизационната кампания във Великобритания започваше, втората вълна от епидемията беше тръгнала към спад. Вместо кривата да се потисне надолу обаче, заболеваемостта през декември направи рязка промяна на посоката. Причината: мутацията, която по-късно стана известна като "британския вариант". Както се видя - дори пълната изолация на страната от континента не помогна за спиране на преноса на инфекцията.

Лондон беше поставен в най-тежката степен на карантина малко преди Коледа, учениците бяха спрени от присъствени занятия, а туристическите пътувания извън страната бяха забранени до 17 май.

Пикът беше достигнат около началото на февруари, още преди 10% от населението да е получило първа доза от ваксината си. Ваксинационни центрове бяха открити не само в болнични заведения и научни институти, но и в църковни сгради - включително в Уестминстърското абатство.

Отхлабване на мерките започна да се планира едва в началото на месец март, когато средният брой на смъртните случаи падна до под 130 на ден (стойност, сравнима с показателите в България в момента, при положение че населението ни е 9 пъти по-малко от това на Великобритания).

Тя се казва Кейт Бингам и на нея милиони британци дължат ваксините си

Британските здравни власти поддържат относително добро темпо на имунизиране, като съвсем скоро ще отчетат 40% от населението с 1-ва доза.

България

Тук, за съжаление, няма нищо за показване.

Само 4,02% от населението са получили една доза от ваксините за Covid-19. Имунизираните с втора доза са едва 0,85% (малко под 60 000 души).

Разпространението на заразата настигна нивото от есента на 2020 г., но ограничителните мерки все още се налагат само на локално ниво - при това с отлагане от няколко дни, както е в случая на София.

Ваксинирането е спряно почти изцяло в очакване на второ нареждане. България изостава безкрайно на фона на двете държави, които се смятат за световен пример благодарение на имунизационната си кампания.

Ако примерът на Израел и Великобритания може да ни научи на нещо, то е, че появата на ваксините не отменя нуждата от извънредни мерки за сигурност заради заболеваемостта.

Докато твърде много души са незащитени от евентуална "среща" с коронавируса, пандемията няма да изчезне от само себе си. Колкото по-бързо се постигне критичната маса от около 70 на сто имунизирани (преболедували или ваксинирани), толкова по-малка ще е вероятността от повторения на локдауна с претоварване на болниците и ненормално висок брой на общата смъртност.


Pfizer, Moderna и AstraZeneca: Какво знае науката за ефикасността им срещу новите щамове

Как са поръчвани ваксините в България и наистина ли сме заложили само на един кон?

Израел след Covid-19: Там, където животът отново изглежда нормален


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024